Vaskályha – 2022. január
Vaskályha
mérete: magassága: 64,5 cm, átmérője: 29 cm, láb magassága: 18, 8 cm
leltári száma: 2009.2.3.
A vaskályhák a módosabb életforma szimbólumai, melyek a nemesi társadalmi réteg jobb életminőségét képviselték a paraszti társadalommal szemben. A kályhák bekerülése a házakba alapvető változást hozott a lakások szerkezetében is.
A kályhák elterjedésében kiemelkedő szerepe volt annak, hogy a 18. század végén a vasöntészet igencsak fellendült Magyarországon. Az öntöttvas kályha nyugatról indult hódító útjára, és a 18. század végére érte el igazán hazánk keleti térségét, bár előtörténete jóval korábbi időszakra nyúlik vissza, hisz Munkács környékén már a 15. század végén működött vashámor.
A 18. század végétől a munkácsi és Munkács környéki vasgyárak folyamatosan növelték a kályhagyártást és más háztartási vasöntvények készítését, de a megnövekedett igényeket már nem tudták kielégíteni, így a 19. század közepétől kezdődően újabb gyárak alakultak Debrecenben, Nyíregyházán, Kisvárdán, Szatmárnémetiben, Gyertyánligeten, Turjaremetén, valamint Erdély több pontján is.
A kisvárdai Vulkán néven ismert üzem elődje, gépjavító műhely formájában alakult meg 1921-ben. Már ekkor egy vasöntő dolgozott itt, így a műhely saját öntésű vasárut is elő tudott állítani. 1922-ben a bővített műhelyben, kezdetlegesebb technológiával ugyan, de már tűzhely- és kályha alkatrészeket is gyártottak. 1926-ban tovább fejlődött ez a műhelyrészleg, öntött tűzhely- és kéményajtók gyártása folyt itt, 1928-ban pedig a Vezúv kályhák és asztali tűzhelyek gyártása is beindult. A II. világháború utáni gyors helyreállítást követően újra üzemképes lett és fellendült a vasöntöde, ahol már zománcozott tűzhelyeket és kályhákat szereltek össze.
A Vulkán 5 márkajeggyel ellátott öntöttvas kályhája 2009-ben, ajándékozás útján került a Rétközi Múzeumba, Nyilas Ilona dombrádi lakos ajándékozta a múzeumnak, más tárgyakkal együtt. A kályha kétajtós, három lábú, leemelhető tetővel, melynek az ajtaja fölött látható a Vulkán 5 márkajegy. A Vulkán 1–7 márkajeggyel ellátott kályhákat az 1960-as években gyártották, a kályhák a számozásukat a méretük alapján kapták.