Ünnepi üdvözletek–2023. december

Ünnepi üdvözletek. Karácsonyi és újévi képes levelezőlapok a Rétközi Múzeum gyűjteményéből

gyarapodási számuk: 295

A hónap műtárgya sorozatának decemberi darabja – hagyományainkhoz híven – nem is lehetne más, mint a karácsonyi ünnepekhez és az új esztendőhöz kapcsolódó tárgytípus. A nyáron bemutatott Üdvözlet Kisvárdáról! című képes levelezőlap kiállításunkra reflektálva összegyűjtöttük ünnepi témájú lapjainkat, melyekből néhány kiemelkedő darabot szeretnénk most megosztani kedves közönségünkkel.

            A képes levelezőlapok történetét általánosságban már korábban megismerhettük (lásd A hónap műtárgya – 2023. augusztus). Amennyire divat, mi több, inkább társadalmi elvárás volt már a századfordulótól kezdve kirándulások alkalmával üdvözletet küldeni a rokonoknak, ismerősöknek, ugyanúgy vált szokássá az ünnepi lapok (újév, húsvét, pünkösd, karácsony) és jókívánságok (névnap, születésnap) küldése néhány saját gondolat, vagy sor kíséretében. Az ünnepi lapokon egyszerűen a rajz vagy fotó alá nyomtatták a Boldog Karácsonyt!, amely mellé már csak a nevet és a dátumot kellett odaírni. A nyomtatott formulát a néven és dátumon túl általában személyes gondolatokkal, köszöntőkkel is kiegészítették a lapot küldők, olyan terjedelemben, amilyenben a lap hátoldalán maradt hely engedte azt.

            Az ünnepekre azonban a szövegnél mindig jobban és kifejezőbben utalt maga az illusztráció, amely az adott ünnep jelképeit hordozta és motívumkincse javarészt változatlan maradt az idők folyamán. A lapok illusztrációi az ünnepekhez kapcsolódó szokások és a vallási tartalom kifejeződései voltak.

Az újév napján számos kultúrában ismertek bizonyos szimbolikus cselekvések, amelyek az új esztendő bőségét, jó szerencséjét voltak hivatottak szolgálni. Valószínűleg ezekhez a szokásokhoz kapcsolhatóak azok az üdvözlőlapok is, amelyekkel szerencsét, boldogságot kívántak az új évre. Az újévi, szerencsét kívánó lapok motívumai között gyakori a pénzeszsák, az újévi malac, a szerencsepatkó, a kéményseprő és a négylevelű lóhere, majd később megjelenik a szerencsejátékoknál használt dobókocka is, illetve a pezsgősüveg a poharakkal.

Képes levelezőlapot legnagyobb számban természetesen karácsonykor küldtek. A zöld fenyőfagally és a karácsonyfa motívumai már a századfordulón megjelentek és a leggyakoribb témává váltak annak ellenére, hogy ekkor még a karácsonyfa állításának szokása kevéssé volt ismert hazánkban. Ez bécsi közvetítéssel terjedt el az arisztokrácia, majd a városi polgárság körében, a falvakban csak a század elején, illetve a két világháború között kezdtek karácsonyfát állítani. A vallásos motívumok ugyancsak nagy számban szerepeltek a lapokon, leggyakrabban Szűz Mária a kis Jézussal, a pásztorok és a háromkirályok, illetve a harangozó angyalok. A harmadik kedvelt téma a nyugalmat, békességet árasztó havas téli táj volt, játszadozó gyerekekkel és állatokkal. Ezek mellett sokszor szerepelt még a lapokon az éppen ajándékot hozó Télapó, Jézuska és angyalkák is.

A gyűjteményünkben található ünnepi képeslapokon ezeknek a témáknak mindegyike megjelenik. Láthatunk rajzolt, illetve fényképezett havas téli tájat, ajándékot szóró angyalkákat, madarakkal, kutyával játszadozó gyerekeket, újévi pezsgőt üvegpoharakkal. Külön kiemelhetjük azt az 1933-ból származó képes levelezőlapot, amelyen egy imádkozó magyar katona látható. Különleges példány az 1943-ban postára adott, betlehemezőket ábrázoló lap, amelynek felirata Boldog magyar karácsonyt és új esztendőt! kíván. Ünnepi képeslapjaink egy számunkra különleges gyűjteménycsoporthoz tartoznak: Makai László múzeumalapító és családja személyes levelezéséből származnak.

A hónap műtárgya megtekinthető a Rétközi Múzeum Tájházában.

Ünnepi képes levelezőlapjainkkal szeretnénk minden kedves Látogatónknak kellemes adventi készülődést, illetve áldott karácsonyi ünnepeket és boldog új esztendőt kívánni!

 

Felhasznált irodalom:

Petercsák Tivadar: A képes levelezőlap története. Miskolc 1994.

 

Galéria