Retro rádió Papról – 2024. július
Július hónapban egy igen szórakoztató és régi időket megidéző tárggyal, egy retro rádióval ismerkedhetünk meg közelebbről. Bizonyosan legtöbbünknek azonnal eszébe jut, hogy szüleink, nagyszüleink nappali szobájában hol kapott helyet egykor a család rádiója, vagy milyen csipketerítővel volt leterítve a készülék, mikor nem a kedvenc műsor szólt belőle.
A Rétközi Múzeum gyűjteményében több régi rádió is található. Ebben a hónapban az R636 Velence típusú készülékre esett a választásunk, amely egy úgynevezett 3+1 csöves, hat hangoltkörös, két hullámsávos, váltóáramú középszuper rádió. Az egykori Vadásztölténygyárban készült Székesfehérváron, ahol 1955 és 1959 között gyártották ezt a típust.
A rádió gyártási helyének, a nagy múltú Videoton gyár elődjének története sem kevésbé érdekes, mint maga a tárgy. Az egykori Vadásztölténygyár 1938-ban alakult, amikor a hadiipar egyre nagyobb mértékű fejlesztése érdekében a budapesti székhelyű Vadásztöltény-, Gyutacs- és Fémárugyár Részvénytársaság egy székesfehérvári üzem alapításáról döntött. A korai esztendők termékpalettájáról sajnos kevés adat maradt fenn, de a hadianyag mellett biztosan készültek vadászok és sportlövők számára is töltények. A második világháború után a gyárépületet majdnem lebontották az őt ért súlyos károk miatt, de aztán lassan mégis újraindult benne a termelés. Ettől fogva a mindennapi élethez szükséges iparcikkeket, mezőgazdasági szerszámokat állítottak elő a gyárban. Az első rádióvevő készülékeket jóval a gyár 1948-as államosítása után, csak 1955-ben kezdték el gyártani. Minden bizonnyal az egyik legsikeresebb részlegnek ez bizonyult, mert 1990-ig közel 7,5 millió vevőkészüléket gyártottak, az asztali csöves készülékektől a tranzisztoros zsebrádiókig vagy a HIFI tunerekig. 1968-tól a korábbi Vadásztölténygyár neve Videoton Rádió és Televíziógyár lett.
A rádió mérete: 19,0x26,0x38,0 cm, leltári száma: 2022.2.1. A rádiót, amely korábban az Oláh család nappali szobájában szólt, Pap településről Nagypál Béláné adományozta a Rétközi Múzeumnak.
Felhasznált irodalom:
A Videoton története 1938–1990. Szerkesztette: Baráth István, Kázsmér János, Ujvári Zoltán, Székesfehérvár, 2012.